BAŞAK GRUBU

1969

Başak Kiremit Tuğla, çok ortaklı yapısıyla Kollektif Şirket ünvanıyla Mart ayında Bursa yolu 3. km de, 22 kamaralı Hoffman fırınla imalata başlar.23.000 m²'si kapalı olmak üzere toplam 100.000 m²'lik bir alan içersine kurulur.Ali Rıza Karık, Kazım Alanyalı ile birlikte Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır.

1976

Anonim Şirket'e dönüştürülür.

1980

Tünel Kurutma sistemi devreye alınır. 900 m²'lik ikinci bir zigzag fırını da aynı zamanda devreye girer. Böylece mamullerde istenilen kalite standardına ulaşılır.

1996

Yönetim önemli bir karar alarak Tünel Fırın yapımına başlar. Aynı yıl Fuel-oil yakıt sistemine geçilmek üzere alt yatırımlar yapılır. Ürün kalitesi ve çeşitleri artırılır.

1997

Ağustos ayından itibaren Tünel Fırınlarda Fuel-oil ile pişen ve standart ölçülerinin çok üstünde bir kalitede olan mamullerini daha geniş bir pazara sunmaya başlar. Merkez fabrika ve bayi ağına Bölge Müdürlükleri, Bölge Temsilcileri ve Pazarlama Sorumluları eklenir.

1999

Marmara depremi… Deprem sonrası kalıcı konutların kiremitlerinin büyük bir kısmını göndererek, sosyal sorumluluk sahibi olduğunu gösterir.Isoval tipi kiremitlerin seri üretimi başlar.Yer döşemleri ve Cephe kaplamaları için Cottoline Serisi üretilmeye başlanır.

2000

Yılın başlangıcında Azerbaycan, Gürcistan, Ürdün ve Kazakistan'a ürün sevkiyatları ile ilk ihracatlar gerçekleşir. Yapı Fuarı İstanbul’a büyük bir stand ile katılır. Aynı yıl Kocaeli ve Antalya yapı fuarlarına katılır.

2001

1.Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu sponsoru olarak yer alındı.İstanbul Eresin Otelde ilk kurumsal bayi toplantısı yapılır.Kalite Kontrol ve AR-GE çalışmalarını en iyi şekilde sürdürebilecek yeni ve geniş kapsamlı laboratuar devreye alınır. Yapı Fuarı İstanbul’a katılır. Antalya, Ankara, İzmir, İstanbul, Afyon, Kütahya ve Bursa karayolları üzerinde totem tabela çalışmaları yapılarak hizmete alınır.

2002

Satış ve sevkiyat bölümünde yeni personel alımları yapar. Marmara, Akdeniz, İç Anadolu ve Ege Bölge çalışmaları hızlanır.Tüm personeline sektörel ve kişisel bilgi kazanımı amacıyla yıl boyunca özel kurumlar aracılığıyla eğitimler verir.2.Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu sponsoru olarak yer alındı.Sivrihisar Nasreddin Hoca Şenlikleri sponsorluğu yapıldı.Türkiye genelinde Ramazan Bayramı iftar yemekleri verildi.Yeni kaplama ve yer döşeme tuğlaları için alınan 450 ton’luk presimiz ve hammadde hazırlama ünitelerimiz tamamlanarak üretime geçirilir.Antalya Antbel Otelde kurumsal bayi toplantısı yapılır.Dış Cephe kaplamalarında istenilen bordür ve aksesuarları ile Antik Kaplama tuğlaları üretimine başlanır.

2003

Mayıs ayından itibaren pres tuğla grubunda daha kaliteli ürün almak ve ürünü çeşitlendirmek amacıyla yurtdışından getirilen yeni tuğla kesicisi devreye alınır. Temmuz ayından itibaren de tüm ürünlerde yüksek kaliteye ulaşmak ve bu çerçevede müşteri memnuniyetini artırmak için 2.000 m²'lik yeni kurutma tesisini devreye alır. Aynı zamanda 2.200 metrelik doğalgaz boru hattı inşaatının tamamlanması ile tünel fırınlarda Doğalgaz'lı üretime geçilir. Yeni üretim hatları için mevcuda ek olarak 6.000 m²'lik yeni alan kapatılır, kapalı alan 29.000 m²'ye ulaşır.Artan üretim kapasitesine paralel olarak üretim hatlarındaki makine parklarına yapılan ilaveler ve teknik donanımlar tamamlanarak kapasite %50 oranında arttırıldı. Bununla birlikte ürünler üzerinde yapılan çeşitli testlerin sonucu olarak TSE'nin istediği normlardan daha iyi sonuçlarla, yüksek kaliteli ürünler üretilmeye başlandı. Merkezi İngiltere'de bulunan BSI REGISTERED firmasına müracaatta bulunularak yapılan ilk denetleme sonucunda ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi alındı. Ürün çeşitlerinde ise; çatı aksesuarları olarak da adlandırılan Marsilya, Seraporto ve Akdeniz tipi kiremitlerin çatılardaki eğimleri de dikkate alınarak tasarlanmış olan üç ve dört yollu bağlantı parçaları, sonlandırma parçaları ve çatıların havalandırılabilmesi için tasarlanmış havalandırma kiremitleri, Adaptör Mahyalar, Porto ve Akdeniz Lüks tipi yeni kiremitlerin seri şekilde üretimine başlandı. Aynı zamanda; duvar panoları, antik el yapımı kaplamalar ve terasitli yüzey dış cephe kaplama tuğlaları ile aksesuar çeşitliliği artırılır.Antalya Limra Otelde çok geniş katılımlı kurumsal bayi toplantısı yapılır ve önemli kararlar alınır.3.Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu sponsoru olarak yer alındı.

2004

Eskişehir Muttalıp Organize Sanayi bölgesine Has Hazır Beton A.Ş. tesisi kurulur. 27.000m² alan üzerine kurulan Has Hazır Beton Üretim tesisi 120 m³/saat kapasiteli, tam otomasyon programlı ve sektörünün en son teknolojilerine sahip makine parkı ile 14.04.2004 tarihinde ilk beton üretimini gerçekleştirir.Macaristan Budapeşte’de kurumsal bayi toplantısı yapılır.Firma çatıyı ve cepheyi bir sistem olarak ele alarak "Başak Çatı Yalıtım Sistemleri" ile "Başak Cephe Yalıtım Sistemleri" adları altında iki yeni sistem geliştirir. Başak Çatı ve Cephe Yalıtım Sistemlerinin AR-GE çalışmalarında müşteriyi ve kullanıcıyı düşünerek, kiremit haricinde çatı yalıtımını sağlayacak tüm malzemelerin tedarik anlaşmaları, sektöründe isim yapmış firmalarla yapılır. Böylelikle çatı yalıtım sistemlerinde; ısı yalıtım levhaları, bitümlü su yalıtım levhaları, jütlü kiremit altı örtüleri, nefes alan su yalıtım örtüleri, mahya havalandırma bantları, baca-duvar dibi yalıtım bantları, mail dere olukları, saçak havalandırma tarakları, saçak taşıyıcıları, aşık taşıma profilleri, mahya tespit kancaları, Alaturka-Marsilya–Akdeniz-Seraporto-Porto kiremit tespit ve bağlantı kancaları, çatı çıkış-aydınlatma kapakları, galvanizli-plastik rondelalı sabitleme elemanları (çiviler), Başak mahya yapıştırıcıları ürün gamında yerini alır. Cephe yalıtım sistemlerindeyse; İzoBaşak kanallı yalıtım levhaları, Başak süper flex yapıştırıcı ve süper derzleri, Başak flex yapıştırıcı ve derzleri, izolasyon (strafor) dübelleri gibi ürünleri de sisteme katar.Yılın hemen başlarında geçmişte başlatılıp sürdürülen yurtdışı faaliyetlerinin neticesi olarak Dubai'de "The Palm City" projesinin dâhilinde "The Jumeriah Island" projesine ürünlerini ihraç eder. Dubai’deki diğer Discovery Garden, International City, Palm Jumeriah, Al Saleh ve The Lost City projelerine de ihracat yapar. Dubai'nin yanı sıra Lübnan, Irak, İran, Ukrayna, Ürdün, Suriye, Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kıbrıs, Gürcistan, Azerbaycan, Libya, Dağıstan, Romanya, Bulgaristan ve Hollanda Antil Adaları'na da ihracatlar yapmaya devam eder. Personelin daha rahat çalışacakları, daha iyi fiziksel koşullardan yararlanmasını sağlamak üzere toplam 880 m² lik yeni bir idari ofis yapılır.Mevcut ön ısıtma bölümüne 1084 m² daha ilave edilerek büyütülür, fırına girecek vagonların bekleme şartları dış etkenlerden arındırılıp ürün kalitesini arttırmak amacı ile Otomatik Kapılar yaptırılır.Kiremit Dinlenme Bölümünde renevasyon… Mevcut dinlenme bölümüne 840 m² lik tavan ve duvar izolasyonu yapılır.Mevcut Hammadde Hazırlama Ünitesinin çatısı kapatılır. Beşiker, çift milli karıştırıcı, taşıyıcı bantlar ilave edilerek Hammadde kalitesi arttırılır ve uygun koşullarda Hammadde stoklama imkanı sağlanır.Yeni üniversal çekiçli kırıcı yatırımı yapılır, kuru toprak hazırlama kapasitesi arttırılır. Fırın Brülör İlavesi… Tünel Fırın kapasitesinin artması ve yüksek ürün kalitesi için 7 adet jet Brülör, 14 adet normal Brülör ilavesi yapılır.

2005

Kurumsal kimlik değişikliği; “Başak Kiremit ve Tuğla” olarak bilinen firmanın kurumsal kimliği “Başak Çatı & Cephe Sistemleri” olarak yenilenir.Başak Konut İnşaat ve Turizm A.Ş. kurulur. Lüks konut ve iş yeri projeleri hayata geçer.KeraTwin Terracotto Cephe Kaplama Sistemi ile dünya çapında bir firma olan Deutsche Steinzug AGROB BUTCHAL ile işbirliği yaparak Türkiye piyasasına girer.Küba Havana’da kurumsal bayi toplantısı yapılır.Yeni Mahya, Porto kiremit ve Akdeniz Lüks kiremit üretimine başlanır.İlk Renkli kiremit deneme üretimleri başlar.Çatı ve Cephe Sistemleri’nde çözüm ortağı olmak anlayışıyla uzman kadromuz, ürünlerin kullanımı ile ilgili aksesuar, projelendirme ve detay çözümlerinde müşterilerine destek vermek için gerekli altyapıyı oluşturur ve hizmete alır.Dubai “The Palm City” projesine ihracat devam etmektedir.

2006

Amerika’ya ihracat… Yılın ilk aylarında başlayan Amerika pazarı çalışmaları doğrultusunda, Miami-Dade County tarafından yapılan testlerden sonra “olur” belgesi alır. Hemen ardından Ağustos ayında Amerika’ya ihracatta büyük önemi olan “NOA – Notice of Acceptance” belgesini alan ilk Türk kiremit üreticisi olarak da kalitesini tescil ettirir. İlk gönderimlerini Kasım 2006 da yaparak Amerika pazarına ihracat yapmaya başlar.Başak Konut A.Ş. ilk projesi olan Sun Hill Sitesinin temelini atar.Rusya St.Petersburg’da kurumsal bayi toplantısı yapılır.

2007

Kalite standartlarında Avrupa normu olan CE ibaresini ürettiği ürünlerin üzerine uygulamaya başlar. Yeni ürün olarak “Başak Cottoline Kaplama” tuğlalarını pazara sunar. Başak Cottoline serisi kaplamalar gerek üretim tekniği gerekse yüzey görüntüsü bakımından, piyasada “Terracotta” olarak anılan cephe kaplama malzemeleri sınıfında üst kalitede bir malzeme olarak pazara sunulur.İlk renkli kiremit imalatına başlanır.Yılın sonuna doğru 2 yıldır sürdürmekte olduğu Ar-Ge çalışmaları sonucunda renkli kiremit uygulamaları yapılmaya başlanır. Yüzde 100 doğal toprak ve renk hammaddesi, özel üretim teknikleri ve makine parkı ile Başak Renkli kiremitlerini üretmeye başlar. Sınırsız renk seçeneği ile her tip kiremide uygun Renkli Kiremit uygulaması için talep edildiğinde antik ve eskitilmiş gibi farklı görüntüler yaratılması mümkündür. Artık, çatılarında farklılık isteyen müşterilere yönelik bir ayrıcalık olan Başak Renkli kiremitler pazarda yerini almaya başlar.Tayland Bangkok’da kurumsal bayi toplantısı yapılır.Füruz Karık, Lions Kulübü 2007 yılı Yılın Sanayicisi ödülüne layık görülür.Uluslar arası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi Başak sponsorluğunda hayata kazandırılır.Eskişehir Vosvos Kulübü’ne sponsorluk yapıldı.

2008

Başak Grubu kuruldu.Başak Konut’tan yeni projelere başlangıç yapıldı. Başak Evleri ve Başak Plaza’nın temelleri atıldı. 2010 yılında teslim edilmesi planlanıyor.Başak Art Taraftar Serisi imalatına geçildi.Libya Misurata Hastanesi 20.000.-m² KeraTwin ile kaplandı.Türkiye genelinde usta ve bayilere seminerler verildi.Rusya Moskova’da kurumsal bayi toplantısı yapıldı.3.Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’ne Başak Sponsorluğu…Başak Grubu, Anadolu Üniversitesi 10.Uluslararası Eskişehir Film Festivali’ne ana sponsor oldu.Başak Grup sponsorluğunda, 4. Eskişehir Öykü Günleri Odunpazarı’nda yaşandı…Eskişehir Vosvos Kulübü’ne sponsorluk yapıldı.Sektörel 20 dergiyle yıl boyunca süren ilan reklam çalışmaları yapıldı.Türkiye genelinde 250 bayisine tabela ve yetki belgesi dağıtımı yapıldı.

2009

Tayland Pattaya’da kurumsal bayi toplantısı yapıldı.Mozambik’e kiremit ihracatı başladı.

2010

Başak Konut yeni projesine başladı; Panorama Home Ofis.Belarus-Minsk’de kurumsal bayi toplantısı yapıldı.Eskişehir Anadolu Üniversitesi Marketing Anadolu Pazarlama etkinliklerine ana sponsor oldu.Antalya-Kremlin Palace’da 41.yıl bayi toplantısı ve etkinlikleri yapıldı.

2011

Agregasan kuruldu.Yaşam Park- 1 Evleri' nin yapımı tamamlandı.

2012

Pakun Başak Residence projesi hayata geçirildi ve tamamlandı.Modernizasyon yatırımı projesinin ilk temelleri atıldı.

2013

Bşk Enerji kuruldu.

2014

Yaşam Park-2 evlerinin yapımı tamamlandı.IBA Deluxia, Başak Sıravillalar ve Başak Park Evleri' nin yapımına başlanıldı.Modernizasyon çalışmasının ilk bölümü Yunan Sabo firmasıyla gerçekleştirildi.

2015

Modernizasyon çalışmalarının ikinci bölümü İtalyan Marcheluzzo firması ile hayata geçirildi. Türkiye' nin en son teknolojiye sahip ilk el değmeden kil kiremit üreten tesisi üretime başladı.